Haber

Atatürk’ün Cadillac’ı 5 Yıl Sonra Anıtkabir’e Dönüyor

Ulu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1935 model Cadillac’ı 5 yıl süren onarımdan sonra Anıtkabir’e döndü. 2018 yılında başlayan restorasyon Antika Otomobil Federasyonu tarafından üstlenildi.

Anıtkabir Müze Komutanlığına teslim edilen otomobil, 23 Nisan Kulesi’nde sergilenmeye başlandı.

Antika Otomobil Federasyonu tarafından üstlenilen Cadillac marka limuzinin onarım çalışmaları 2018 yılı Temmuz ayında başlamış ve yaklaşık 5 yıl sonra tamamlanmıştır.

Anıtkabir’de bulunan Atatürk’ün kullandığı 3 resmi arabanın restorasyon süreci 2012 yılında başladı. Anıtkabir Bakım Onarım ve Onarım Kurulu kararı ile arabalar Antika Araba Federasyonu’nun atölyelerinde restore edildi.

İş Bankası’nın hibe ettiği Cadillac marka otomobil, 1936-1938 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından resmi araç olarak kullanılmıştır.

Atatürk’ün vefatından sonra vasiyetinde yer almadığı için kız kardeşi Makbule Atadan’a, 1956’da Atadan’ın vefatından sonra 1959’da Anıtkabir Müdürlüğü’ne teslim edildi.

2018 yılında başlayan restorasyon çalışmalarında aslına uygun olarak restore edilen otomobilin eksik parçaları ve krom parçaları Amerika Birleşik Devletleri’nden temin edildi. İç döşeme yine aslına uygun olarak üretildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu